انواع فیلتر سرنگی و نحوه انتخاب آنها

فیلتراسیون یکی از رو­ش­ های مورد استفاده جهت خالص­ سازی حلال­ های آزمایشگاهی است. در این روش از نوعی فیلتر یک­بار مصرف استفاده می­شود که اصطلاحا فیلتر سرنگی یا غشایی نامیده می­شود. با استفاده از فیلترهای سرنگی، آلاینده­ ها به­ جای این­که از بین بروند، از نمونه جدا می­شوند.

همچنین این فیلترها جهت جداسازی ذرات ناخالصی از حلال­های مورد استفاده در دستگاه­های HPLC به کار گرفته می­شوند تا از آسیب به این دستگاه­ های حساس جلوگیری شود. هرچه سایز منافذ فیلتر غشایی کوچکتر باشد، ذرات بیشتری را جدا می­کند. منافذ این فیلترها می­تواند به کوچکی 0.01 میکرون باشد که قادر است ویرو­س­ها را فیلتر کند، هرچند برخی پروتئین­های کوچک همچنان می­توانند از آن عبور کنند.

چگونه فیلتر سرنگی مناسب انتخاب کنیم؟

فیلتر سرنگی یا فیلتر سرسرنگی انواع مختلفی دارند که جنس آن­ها باید باتوجه به ماهیت ماده شیمیایی انتخاب شود.

PTFE: از ویژگی های این نوع فیلترها آب گریز بودن، مقاومت در برابر حلال ها و چسبندگی پروتئین بالا است. فیلترهای PTFE مناسب محیط­ های غیر آبی، حلال­های آلی، اسیدها و همچنین فیلتر و گاززدایی در کروماتوگرافی هستند.

PVDF: این نوع فیلتر آب­دوست، مقاوم در برابر حلال­ها و دارای چسبندگی پروتئین بالا است. فیلتر PVDF مناسب محیط­های آبی و بیشتر حلال­های آلی، فیلتراسیون عمومی نمونه­ های بیولوژیکی، محیط­های کشت سلولی، بافرها، اسیدها و آنالیز پروتئین است.

MCE: این نوع فیلتر آب­دوست بوده و دارای چسبندگی پروتئین بالا و مقاومت پایین در برابر حلال­ها است. فیلتر MCE برای نمونه­ های آبی و فیلتراسیون آلودگی پروتئینی مناسب است.


GHP: قیمت هر عدد 50000 تومان
(در حال حاضر موجود نمی باشد)

Universal Syringe Filter: نوع دیگر فیلترهای سرنگی، فیلترهای چند­منظوره هستند که برای فیلتراسیون کلی محلول­ها اعم از آبی و غیر آبی می­توانند مورد استفاده قرار گیرند. در صورتی که از نوع محلول خود مطلع نیستید میتوانید از این محصول استفاده کنید. این محصول استریل نیست و به همین صورتی که در عکس مشاهده میکنید به فروش میرسد. در حال حاضر تنها از برند Waters امریکا تعداد محدودی از این نوع فیلتر موجود است.


اندازه منافذ (پورسایز)

اندازه منافذ فیلتر (pore size) که به میکرون بیان می­شود، باید با توجه به قطر ذراتی که جهت فیلتر شدن مدنظر است تعیین شود. رایج­ترین فیلترهای غشایی، فیلترهای سایز 0.22 و 0.45 میکرومتر هستند.

به طور کلی فیلترهای 0.45 میکرون، جهت جداسازی ذرات بزرگتر از 3 میکرون از نمونه­ ها و حلال­های فاز متحرک و فیلترهای 0.22 میکرون جهت جداسازی ذرات کوچکتر از 3 میکرون و استریلازیسیون (جداسازی باکتری­ها) استفاده می­شوند.

ویژگی دیگری که هنگام انتخاب فیلتر سرنگ مناسب باید مورد توجه قرار  گیرد، قطر خارجی فیلتر است که باید متناسب با حجم نمونه انتخاب شود. در جدول زیر سایز مناسب فیلتر با توجه به حجم نمونه را مشاهده می­کنید:

حجم نمونه کمتر از 100 میلی لیتر کمتر از 10 میلی لیتر کمتر از 1 میلی لیتر
قطر خارجی فیلتر 25 میلیمتر 13 میلیمتر 4 میلیمتر

طرز استفاده از فیلتر سرنگی:

  1. ماده را درون سرنگ بکشید
  2. فیلتر را با حرکت پبچشی روی سرنگ محکم کنید
  3. سرنگ را به­ صورت عمودی نگه دارید تا غشای فیلتر به طور یکسان به نمونه آغشته شود
  4. پیستون سرنگ را به­ آرامی فشار دهید تا ماده از فیلتر عبور کند
  5. فیلتر را عوض کرده و مراحل بالا را برای ماده بعدی تکرار کنید

در فیلم زیر میتوانید مراحل استفاده را مشاهده نمایید.


برای راهنمایی بیشتر و یا خرید این محصول میتوانید با کارشناسان بخش فروش شرکت ستاره آزمون پارس تماس بگیرید.